جهان بوک
دانلود رایگان کتاب الکترونیک ، EBook

آثار رضوی باید پرجاذبه و براساس نیاز مخاطب خلق شوند

محدثی: آثار رضوی باید پرجاذبه و براساس نیاز مخاطب خلق شوند / اعلام آمادگی انتشارات آستان قدس رضوی برای همکاری با نویسندگان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر)، حجت‌الاسلام و المسلمین جواد محدثی در ویژه برنامه «در جستجوی خورشید» که به رونمایی از هشت عنوان کتاب رضوی و هشت نوع کالای فرهنگی سوغات زائر رضوی اختصاص داشت، انگیزه‌های درونی نویسنده را در تالیف آثار دینی و رضوی مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از عواملی که می‌تواند نقش مهمی در تولید آثار رضوی داشته باشد و به این آثار عمق و ماندگاری و اصالت بدهد، انگیزه‌های شخصی و ذاتی و حس و حالی است که نویسنده به امام رضا (ع) و موضوعات دینی دارد.

وی درباره این موضوع که آیا سفارشی‌نویسی خوب است یا نه؟، بیان کرد: جواب به این سوال دوپهلوست، یعنی از یک جهت سفارشی‌نویسی خوب است و از جهتی دیگر امر مثبتی نیست. از این جهت که نویسنده براساس علایق خود موضوعی را انتخاب می‌کند و می‌نویسد که ممکن است مورد نیاز و اولویت جامعه نباشد یا وقت و هزینه فراوانی برای ارزیابی آن اثر که نگارش یافته شود، در حالی‌که هیچ نتیجه مثبتی دربر ندارد.

محدثی با بیان این‌که اگر سفارش به نویسنده منجر به خلق آثار عمیق و ماندگار و مورد نیاز جامعه شود، سفارشی‌نویسی امری مطلوب است، افزود: گاهی ناشران موضوعات مهم و اولویت‌دار جامعه را به نویسندگان خوب سفارش می‌دهند که منتهی به خلق آثار ماندگار می‌شود که از این جهت سفارشی‌نویسی امری پسندیده است؛ البته آسیب آن هم این است که گاهی برخی این فضا را به نحو کاذب اشباع می‌کنند و آثاری که باید آفریده شود، خلق نمی‌شود.

نویسنده کتاب «حکمت های رضوی» با تأکید بر این‌که انگیزه‌های شخصی و درونی نویسنده در نوشتن بسیار مهم و ارزشمند است، گفت: گاهی یک نویسنده به دلیل علایقی که دارد، عمر خود را می‌گذارد تا درباره موضوع خاصی بنویسد، معمولا این نوع آثار ماندگار میشوند، گرچه مدیران فرهنگی جامعه باید حواسشان باشد که این نویسندگان علاقه‌مند در موضوعاتی که جامعه خلأ دارد، بنویسند.

«عیون اخبار الرضا»؛ معتبرترین اثر فرهنگ رضوی

وی با اشاره به ماجرای جالب نحوه نگارش کتاب «عیون اخبارالرضا» توسط شیخ صدوق بیان کرد: صدوق از مفاخر تشیع است که کتاب او درباره امام رضا (ع) از معتبرترین و مفصل‌ترین آثار در عرصه فرهنگ رضوی است که هنوز هم محل مراجعه و منبع و معدن تاریخ، سیره و حدیث درباره امام هشتم است، اما درباره این‌که چه شد شیخ صدوق «عیون اخبارالرضا» را نوشت در تاریخ مشهور است که صاحب بن عباد، وزیر شیعی آل بویه، دو قصیده در مدح حضرت رضا (ع) گفت و برای شیخ فرستاد و صدوق هم به پاس زحمات او «عیون اخبارالرضا» را نوشت و به صاحب «العباد» تقدیم کرد.

محدثی با اشاره به این‌که از پیشکسوتان خلق آثار رضوی نباید غفلت کرد، افزود: گاهی در میان آثار گذشتگان کتاب‌های خوبی تألیف شده که مشمول مرور زمان شده، اما نباید از این آثار غفلت کرد و باید غبار غفلت را از این آثار زدود و از آن‌ها بهره برد.

زیبایی کلام اهل بیت(ع) را برجسته کنیم

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) مبنی بر این‌که مردم اگر زیبایی‌های کلام ما را دریابند از ما تبعیت خواهند کرد، گفت: برداشت من آن است که نکته‌های برجسته و نابی در کلام اهل بیت (ع) وجود دارد که نویسنده‌های ما باید آن‌ها را برجسته کنند تا در قضاوت اندیشه‌ها عمق و برتری کلام اهل بیت (ع) نمایان شود.

این نویسنده ادامه داد: زیبایی‌ها و محاسن کلام ائمه معصومین (ع) هم شامل گفتار وهم رفتار و سیره آن‌ها می‌شود که نویسندگان باید برای اقشار مختلف آن‌ها را بیان کنند.

محدثی با تأکید بر این‌که آثار رضوی باید پرجاذبه و باتوجه به نیازهای مخاطبان نوشته شوند، افزود: نسل امروز به دنبال آثار جذاب و خواندنی است، پس سیره و گفتار امام رضا (ع) باید با چنان قالب جذابی مطرح شود که بیشتر به روح مخاطبان بزند و روح آن‌ها را به تسخیر خود در آورد و البته از این آثار باید حمایت‌های جدی شود.

۱۵ استان کشور متبرک به موقوفات امام رضا (ع) است

در ادامه این آیین حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی‌نژاد نیز اظهار کرد: حلقه مفقوده بازگشت به وقف، ارائه کارنامه گم‌شده آن است و آستان قدس رضوی این ظرفیت را دارد تا در عرصه فرهنگ بتواند عهده‌دار احیاء فرهنگ وقف باشد. خوشبختانه آستان قدس رضوی در سایه برکات موقوفات کارنامه درخشانی را در حوزه کتاب و نشر آن ارائه کرده که انتشار سالانه ۹۰۰ جلد کتاب در پنج میلیون نسخه گواهی بر این ادعاست.

وی با اشاره به سابقه ۹۰ ساله آستان قدس رضوی در حوزه انتشارات، گفت: آستان قدس رضوی موفق به تولید بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب با شمارگان ۵۰ هزار نسخه شده که از این تعداد تنها ۲۷ کتاب مربوط به دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است.

به گفته رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، وجود ۹۰ هزار مترمربع فضای کتابخانه‌ای، ۱۶۰ هزار نسخه خطی و چاپ سنگی، چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نسخه کتاب چاپی از جمله دستاوردهای این آستان مقدس در این حوزه است.

حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد تعداد اعضای کتابخانه‌های آستان قدس رضوی را ۶۰۰ هزار نفر برشمرد و افزود: سالانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی مراجعه می‌کنند. نشر کتاب، توزیع مناسب کتاب، کتاب خواندن و ساخت کتابخانه چهار اولویت جدی در حوزه کتاب و نشر آن است که برای تحقق این موضوع باید موقوفات و نذورات در این حوزه نیز گسترش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مسیر فرهنگی و اقتصادی ما را مشخص کردند، تأکید کرد: مسیر حرکتی و پشتوانه آن کاملا مشخص است و باید بیش از گذشته به فرهنگ وقف توجه کرذ.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: در منشور هفت‌گانه مقام معظم رهبری به آیت‌الله رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، توجه ویژه‌ای به محرومان و نیازمندان و همچنین گسترش فعالیت‌های فرهنگی در گستره کشور و جهان اسلام با ظرفیت‌های آستان قدس رضوی شده، لذا باید واقفان و خیرین در این حوزه ورود جدی‌تری نمایند.

تولید سالانه یک میلیون نسخه کتاب

سیداحمد میرزاده، سرپرست مؤسسه به‌نشر نیز در این آیین عنوان کرد: انتشارات آستان قدس رضوی دست نیاز خود را به سوی نویسندگان دراز می‌کند و امیدواریم با همت و همراهی اهل قلم در تمامی حوزه‌ها خلأها برطرف شود.

وی با اشاره به سابقه ۳۰ ساله موسسه به‌نشر در حوزه تولید کتاب،گفت: این موسسه طی سه دهه، ۲ هزار عنوان کتاب را در تیراژ ۳۰ میلیون نسخه به چاپ رسانده است.

به بیان میرزاده، به‌نشر به‌طور متوسط در هر سال یک میلیون نسخه تولید کرده که این کتاب‌ها در چهار حوزه اصلی قرآن و معارف اسلامی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و فنون و ادبیات کودک و نوجوان است.

وی به فعالیت این مرکز در حوزه تولید و نشر کتاب‌های حوزه کودک اشاره کرد و افزود: تولید ۷۰۰ عنوان کتاب و اختصای ۱۳۰ جایزه در این حوزه از جمله دستاوردهای به‌نشر در این بخش است.

سرپرست مؤسسه به‌نشر با بیان این‌که این مرکز در عرصه قرآن یکی از فعالان برتر کشور است، تصریح کرد: این مؤسسه قرآن‌هایی را در ۶ قطع و خط مختلف به چاپ رسانده و برنامه‌هایی برای گام‌های بزرگ‌تر در امر ترویج و توزیع قرآن کریم برداشته است. در چشم‌انداز ۲۰ ساله آستان قدس رضوی تأکید شده که موسسه به‌نشر باید برترین توزیع‌کننده و ناشر دینی در جهان اسلام باشد.

میرزاده در ادامه سخنانش از رونمایی از آثار ویژه گروه سنی نوجوان همزمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: در دهه مبارک فجر امسال، مجموعه‌ای از کارهای قشر نوجوان رونمایی می‌شود و در این کتاب به موضوع بچه‌های آسیب‌دیده همچون بچه‌های یمن پرداخته شده است.

 

منبع : خبرگزاری کتاب ایران

نظرات بسته شده است.